goji
REKLAMA ADWEBS
Kraje ČR
 

goji

Strakonice

  • Strakonice
  • Strakonice
  • Strakonice
  • Strakonice
  • Strakonice
  • Strakonice
Město:

Strakonice

Okres: Strakonice
Kraj: Jihočeský kraj
Oblast: Jižní Čechy
Region: Jižní Čechy
Výška: 393 m n.m.
PSČ: 386 01
GPS: 49°15'41.341"N, 13°54'8.413"E

 

Ubytování a dovolená

Cestovní katalog dovolených a ubytování.
Získejte přehled o ubytování a dovolené ve vašem regionu.
reklama Adwebs

Strakonice jsou okresní město v Jihočeském kraji na soutoku Otavy a Volyňky, 52 km severozápadně od Českých Budějovic, žije zde 23 tisíc obyvatel.

První zmínky o Strakonicích pocházejí již z počátku 13. století, kdy tu byl v letech 1220 - 1235 postaven hrad. Okolo roku 1300 byly městečkem. Tvořilo jej tzv. Dolní (někdy také Menší) město, které stávalo na ostrově v Otavě nedaleko soutoku s Volyňkou, a Horní město na levém břehu Otavy, jímž procházela tzv. Boubínská či Vimperská stezka. V Dolním městě stávala komenda johanitů, kteří se od roku 1242 postupně zmocňovali panství, až jej v roce 1402 získali celé.

Na město byly Strakonice povýšeny v roce 1367. V roce 1449 byla na hradě ujednána tzv. Strakonická jednota šlechty a měst proti Jiřímu z Poděbrad. Hospodářský rozkvět, který město zaznamenalo v 16. století, byl přerušen třicetiletou válkou. Strakonice byly značně poškozeny, v letech 1619 a 1641 byly vypleněny, jejich vývoj se zpomalil. Nový hospodářský rozmach přišel až v 18. století. V roce 1716 tu byl založen punčochářský cech a zahájena byla i výroba čepic. Počátkem 20. století ve městě vyrostla nová Jihočeská zbrojovka, která vyráběla jízdní kola a později také motocykly.

Nejvýznamnější a nejstarší památkou Strakonic je stejnojmenný hrad, který dnes stojí téměř v centru města na pravém břehu řeky Otavy. Jeho zajímavostí je nezvyklé spojení panského sídla s komendou johanitů. Na jižní straně areálu hradu stojí zmíněný klášter s kostelem svatého Prokopa, stavěným ve stylu kostela svatého Jakuba v Řezně.

Z městského opevnění se dochovaly do současnosti pozůstatky valů, na kterých jsou vybudovány tzv. Rennerovy sady s pozdně empírovým glorietem z roku 1837.

V historickém jádru Strakonic se dochovalo několik barokních a empírových domů okolo náměstí. Jeho dominantou je barokní Mariánský sloup z let 1730 - 1740, který byl postaven pravděpodobně na místě sloupu staršího (na podstavci je letopočet 1586). Kostel svaté Markéty byl vystavěn v renesančním slohu na konci 16. století na místě starší stavby.

Ve Strakonicích se narodil český básník František Ladislav Čelakovský. Další významnou osobností Strakonic je Josef Skupa, tvůrce známých loutek Spejbla a Hurvínka.

Strakonice jsou střediskem dudácké tradice. Na hradě je muzeum středního Pootaví, které soustřeďuje sbírky zaměřené hlavně na národopis (dudáctví, husitství).

 

Strakonice

Jihočeský kraj - FIRMY

Outdoor HUSKY
Prodej outdoorového zboží, spacáky, karimatky, batohy ...
Energy centrum Poradna pro podporu a obnovu zdraví...
CK Máj
Ubytování v Řecku a v dalších zemích světa...
Spirála - zdravá jídelna
Bezlepkové, vegetariánské, veganské, konopné, dietní i bio-masité pokrmy ...

TIP NA VÝLET

Inzerce Jihočeský kraj

České Budějovice - Jihočeský kraj
 

Jak vybrat ten správný
dárek pro své blízké

Klíště Váháte jaký dárek zakoupit pro své blízké? Potěšte je zájmem o jejich zdraví a krásu. Získate jejich obdiv a lásku.
Máme pro vás ...

Goji - kustovnice čínská
Nejhodnotnější druh ovoce

Goji - kustovnice čínská Vitamínová bomba! Biochemici v USA analýzovali rozbor živin plodu Goji. Výjmečně silný antioxidant. Mužná síla a ženská krása.
Dlouhověkost je snem každého

Veterinární přípravky
Chraňte své zvíře včas

Veterinární přípravky Přírodní přípravky určené pro zvýšení obranyschopnosti u zvířat. Významně posiluje imunitu, obranu proti virózám a infekcím.
Jednejte v předstihu. Né pozdě !!!

HUSKY outdoorové zboží
České Budějovice

Firmy - Jihočeský kraj Prodej kompletního sortimentu HUSKY. Nabízíme stany, spacáky, karimatky, batohy, outdoorové oblečení a další
Outdoor HUSKY

Jaké vybrat cestovní
zavazadlo na dovolenou

Tašky Je to někdy oříšek vybrat tašku, kufr, batoh a jiné cestovní doplňky. Kvalitní, značkové a s tradicí. Cestovní zavazadla a doplňky
Sportovní a cestovní tašky Benzi

 

České Budějovice - Jihočeský kraj